Одељење комплементарних научно-стручних дисциплина

Одељење комплементарних научно-стручних дисциплина је најмлађа организациона јединица на Факултету музичке уметности – основана је након статутарних промена 2016. године обједињавањем друштвених, хуманистичких и филолошких дисциплина.

Одељење обухвата друштвене науке као што су психологија, педагогија и социологија културе, хуманистичке науке као што су историја уметности, примењена естетика, теорија уметности и медија, односно језике – енглески, немачки, италијански, руски и француски. У организационом смислу, ове дисциплине су дуги низ година биле смештене у оквире научних (музикологија и музичка педагогија), односно уметничких катедри (соло певање).

Иако је одељење најмлађа организациона јединица, друштвено хуманистичке и филолошке дисциплине које му припадају имају дугу, чак вишедеценијску традицију изучавања на Факултету музичке уметности, а предмети који припадају овим дисциплинама конститутивни су и обавезни део компетенција и знања које стичу студенти свих студијских програма Факултета.

Издвајање ових дисциплина са матичних катедри у посебну наставну јединицу представљало је резултат препознавања њиховог значаја за студенте како уметничких тако и научних катедри, односно, чињенице да предмети из поменутих дисциплина у акредитованим студијским програмима јесу равноправни део курикулума на сва три нивоа студија заједно са музичко уметничким, теоријским и стручним предметима.

Професори и сарадници