Факултет Музичке уметности

Дана 9. децембра 2024. године, на студентском састанку у сали ФМУ, са почетком у 17.30 часова, објављена је блокада Факултета музичке уметности.

Блокада ступа на снагу од среде, 11. децембра 2024, симболично од 11.52 ч.

Блокада је изгласана путем онлајн анкете, која је спровођена преко платформе е-студент, на којој је гласало више од 50% студентског тела.

Сматрамо да је неопходно да сви станемо уз наше колеге, нарочито уз колеге са Универзитета уметности са којима осећамо и професионалну и братску повезаност и овим путем још једанпут желимо да осудимо насиље које се врши над студентима, професорима и наставницима на мирном исказивању жалости поводом жртава у Новом Саду.

Као будући уметници, који желе да обогате културу своје земље, ми захтевамо да живимо у цивилизованом друштву у ком се поштују сва људска права и овим путем апелујемо на надлежне органе да реагују.

Све будуће одлуке у вези са даљим корацима доносиће се на студентским састанцима где сви студенти нашег Факултета могу да присуствују и имају право гласа.

Ограђујемо се од свих странака, формалних и неформалних група, ради очувања аутономије студената.

Студенти Факултета музичке уметности

Наш колега, Дамјан Јовичин, основао је ансамбл колинтанга и компоновао музику за овај индонежански инструмент, који је недавно уврштен у UNESCO листу нематеријалног културног наслеђа.

Колинтанг (у Индонезији) и балафон (у Малију, Буркини Фасо и Обали Слоноваче) се односе на сет дрвених ксилофона различитих дужина. За њих се верује да представљају узајамно поштовање и толеранцију и промовишу јединство и миран и складан живот. У Индонезији, колинтанг се свира током верских церемонија и ритуала и повезан је са филозофским, етичким и естетским вредностима, које успостављају везе између људи различитог порекла и с природом, а посматра се и као средство за решавање менталних и физичких здравствених тегоба. За колинтанг музичаре, он промовише дијалог и разумевање, а његово постојање је симбол поштовања културне разноликости. Колинтанг музичари, занатлије, истраживачи и интелектуалци играју важну улогу у преношењу праксе подизањем свести о важности наслеђа колинтанга, и то кроз активности у различитим областима, укључујући образовање, културу, истраживање и здравство. Колинтанг промовише креативност уз подршку различитости, инклузије и друштвене кохезије, а дана 5. децембра 2024. године постао је 16. допринос Индонезије Унесковој листи нематеријалне културне баштине човечанства.

https://m.youtube.com/watch?v=db77fE5arfM
https://m.youtube.com/watch?v=n_BPKMieJD4

Наставно-уметничко-научно веће Факултета музичке уметности изражава подршку студентима Факултета драмских уметности и поздравља њихове тренутне акције и захтеве.

Сматрамо да је насиље учињено над студентима на мирном скупу за време којег су окупљени одавали почаст страдалима у Новом Саду апсолутно неприхватљиво.

Надамо се да ће кроз даљи рад Универзитета уметности у Београду и његових студентских тела, право на мирно окупљање остати неокаљано, као и да ће се настојати да се одржи висок ниво уметничке слободе и слободе изражавања.

Наставно-уметничко-научно веће Факултета, дана 06. 12. 2024.

Ансамбл Катедре за етномузикологију Традиција вива, под руководством др Сање Ранковић, реализовао је путовање у Швајцарску од 8. до 10. новембра. Ансамбл је успешно наступио на прослави 30 година Савеза српског фолклора у Швајцарској на концерту који је одржан 9. новембра 2024. године.

У недељу, 8. децембра на променадном, ауторском концерту у Великој дворани Задужбине Илије М. Коларца, композитор и професор ФМУ Иван Бркљачић обележава 30 година од свог првог јавног наступа.

Добродошли!

У јуну месецу (13. јуна) је одржана премијера балета др ум. Ивана Илића Бановић Страхиња у Народном позоришту у Београду. Представа је у режији и кореографији Игора Кирова (СМК), уз учешће сценографа Герослава Зарића, драматурга Ђорђа Косића и костимографа Катарине Грчић Николић. Више података о креативном тиму и солистима можете добити на линку https://www.narodnopozoriste.rs/lat/predstave/banovic-strahinja. Од изузетне је важности да се нова музичко-сценска дела домаћих аутора изводе на сцени Народног позоришта, једне од наших најзначајнијих установа културе.

Крајем новембра 2024. године иста балетска представа је добила награду Народног позоришта као најбоље ново премијерно остварење међу свим драмским и оперским премијерама у протеклој години, између два Дана Народног позоришта (22. 11. 2023–2024).

Више детаља пронађите на следећим линковима:

https://www.narodnopozoriste.rs/vesti/svecanim-programom-na-velikoj-sceni-narodno-pozoriste-u-beogradu-proslavilo-156-godina-postojanja

https://www.danas.rs/kultura/dan-narodnog-pozorista-goncic-nagrade/

У суботу 30. новембра Академски хор Collegium musicum је у оквиру Фестивала сценског покрета и кореодраме одржао концерт у Културном центру „Трепча“ у Звечану на Косову. На програму су се нашле композиције српских и аутора из региона инспирисане духовном и фолклорном традицијом, које су на прави начин успоставиле присан и емотиван однос са публиком.

Такође, хор је имао част да присуствује Свечаној академији и концерту поводом 60 година постојања Ансамбла народних игара и песама Косова и Метохије „Венац“ из Приштине. Јубилеј је прослављен у сали Дома културе у Грачаници, а утисци о изведби ових својеврсних чувара српске културе на Косову и Метохији, били су прворазредни. Посета Грачаници, Високим Дечанима и Пећкој Патријаршији још дуго ће бити у мислима и срцима наших студенткиња. Помешана осећања туге и немоћи али и поноса и љубави, сјединили су се у снажан осећај заједништва кроз приче драгих домаћина, монаха и монахиња…. и кроз звучање молитве „Богородице Дјево радујсја….“

Обавештавамо вас да je у оквиру Еразмус+ програма расписан јавни позив Универзитета уметности за мобилност:

– студената за студирање у школској 2025/26. години,
– студената за праксе у 2025. години
– наставног и ненаставног особља у пролећном семестру школске 2024/25. године

Детаљне информације су доступне на

Јавни позив за мобилност студената у сврху студирања на партнерским високошколским установама у програмским земљама

Јавни позив за мобилност студената у сврху обављања праксе у програмским земљама

Јавни позив за мобилност запослених у сврху држања наставе или похађања обуке на партнерским високошколским установама у програмским земљама