Факултет Музичке уметности

Роберт Лакатош, гостујући професор

ванредни професор на Академији уметности у Новом Саду, хонорарно ангажован професор на ФМУ (студијски програм Извођачке уметности, модул Виолина)

„Идеални солиста раскошног, самоувереног тона, који у сваком тренутку настоји да задиви публику виртуозитетом“ (P. Connors, Bachtrack), виолиниста Роберт Лакатош, добитник је Прве награде на престижном Интернационалном виолинском такмичењу у Памплони, Шпанија 2015. године. Овај млади уметник пре тога освојио је Прву награду на такмичењу Mary Smart у Њујорку 2013, те престижне награде на такмичењима Andrea Postakini у Италији и Музичке омладине у Румунији. Ови успеси отворили су врата његовој интернационалној каријери на реномираним музичким сценама света.

Роберт Лакатош наступао је са симфонијским оркестрима Наваре, Малаге, Мадрида, Гетингена, Кракова, Монтереја, Цириха, Истанбула, Љубљане, Новог Сада као и са Београдском филхармонијом.

Сарађивао је са еминентим диригентима данашњице као што су Габријел Фелц, Урош Лајовиц, Џејмс Џад, Мануел Хернандес Силва, Фабио Мекети, Николас Милтон, Лиор Шамбадал, Антони Вит, Филип Гринберг, Александар Марковић и многи други.

Роберт Лакатош рођен је у Новом Саду 1991. године. Одрастао је у музичкој породици, где му је ментор био отац, Имре Лакатош. Касније је дипломирао у класи проф. Дејана Михаиловића на Академији уметности у Новом Саду. Студије наставља на Универзитету уметности у Цириху, а истовремено се усавршава код врхунских уметника као што су А. Росенд, Ј. Рахлин, Р. Симовић и Р. Коелман. Ова искуства обезбедила су му трајни уметнички квалитет који развија бавећи се истовремено концертним и педагошким активностима.

Роберт Лакатош тренутно ради као професор виолине на Академији уметности у Новом Саду као и на Факултету музичке уметности у Београду. Од 2018. године је уметнички вођа Камерног гудачког ансамбла Роберта Лакатоша сачињеног од уметникових студената, који за циљ има промоцију младих виолинских виртуоза.

Добитник је награде Искра културе 2017, признања Завода за културу Војводине које се додељује за савремено стваралаштво младом уметнику до 35 година.

Роберт свира виолину Антонија Страдиварија из 1709. године, из приватне колекције чувеног гудалара Владимира Радосављевића, чије гудало такође користи.