др ум. Виолета Панчетовић Радаковић

редовни професор за ужу уметничку област Соло певање

Виолета Панчетовић Радаковић дипломирала је и магистрирала соло певање на Факултету музичке уметности у Београду, Универзитету уметности у Београду, у класи професора Радмиле Бакочевић. Докторске академске студије под менторством професора емеритус Радмиле Бакочевић завршила је 2019. године одбранивши докторски уметнички пројекат: „Однос музике и текста у одабраним циклусима соло песама Дејана Деспића: Дубровачки канцонијер, Ђулићи и Увеоци”. Усавршавала се у Италији код маестра Карла Бергонција (Accademia Verdiana, Busseto), маестра Рикарда Серенелија (Accademia di Canto Domenico Alaleona, Monterubbiano) и Леонарда де Лисиа (Италија, Словенија). Са успехом је завршила Оперски студио у Народном позоришту у Београду, којим је руководио маестро Јован Шајновић. Уметничко деловање др ум.Виолете Панчетовић Радаковић обухвата широк дијапазон солистичких реализација. Програм извођених реситала инспирисан је делима од најстаријих мајстора соло песме, барока, романтичара, импресиониста, оперских арија и улога, као и музиком 20. века. Током своје извођачке каријере, оставарила је многобројне наступеу значајним концертним дворанама(САНУ, Коларац, Свечана сала Скупштине града Београда, дворана Сава Центра Београд, Велика сцена Народног позоришта Београд, СНП Нови Сад, Сала ВЈ Станислав Бинички Београд, дворана Нишког симфонијског оркестра, Академија науке Скопље), као и на бројним фестивалима у земљи и иностранству(НИМУС Ниш,ЛЕМЕК Београд,ОКТОХКрагујевац,Мокрањчеви даниНеготин, БУНТ Београд,Чрнушки фестивалЉубљана, Словенија,Скопско летоСкопље,Македонија,…).Као солиста, др ум.Виолета Панчетовић Радаковић је наступала са Београдском филхармонијом, Оркестром опере Народног позоришта у Београду, Оркестром опере Српског народног позоришта у Новом Саду, Уметничким ансамблом Министарства одбране Станислав Бинички, Филхармонијом младих, Нишким симфонијским оркестром, Мандолинским оркестром града Скопља. Остварила је значајну сарадњу са бројним диригентима: Рикардо Серенели, Јован Шаjновић, Ангел Шурев, Бојан Суђић, Ђорђе Павловић, Александар Спасић, Зорица Митев, Шериф Дамаџић, Рамадан Шукри. Ипак, основу концертне делатности др ум.Виолете Панчетовић Радаковић чине реситали извођени усарадњи са пијанистима Владимиром Глигорићем, Аном Аћимовић, Миливојем Вељићем, Драганом Буњац, Петаром Марковић, Јеленом Ђајић, Зорком Миливојевић и другима. Захваљујући сталном и континуираном раду, као и критеријумима којима се руководи, њени домети су достигли ниво уметничког остварења који наилази на признања код стручњака и публике. Члан је жирија на Међународним такмичењима (Никола Цвејић, Лазар Јовановић, Радмила Бакочевић, Мика Топаловић и др), председник удружења Никола и Марица Цвејић (Рума) и предавач Летње оперске школе (Дивчибаре) у организацији удружења МОТО (Београд). Остварила је трајне и изузетно значајне снимке за потребе РТС-а. Поред концертне делатности др ум.Виолета Панчетовић Радаковић бави се и педагошким радом. На Факултету музичке уметности Универзитета уметности у Београду, Катедри за соло певање јеванредни професор соло певања иметодике наставе соло певања у оквиру које организује трибине и сусретања.Њени студенти су добитници бројних награда и признања на националним, међународним и интернационалним такмичењима, од којих je значајно издвoјити интернационална такмичењаСицилија (Alcamo) иЕлена Николај (Бугарска), као и међународна такмичењаПетар Коњовић, Никола Цвејић, Лазар Јовановић, Бруна Шпилер и Радмила Бакочевић. Др ум.Виолета Панчетовић Радаковић је добитница вишеструких признања за изузетна остварења на пољу уметничке педагогије.