Факултет Музичке уметности

др ум. Милан Поповић

Секретар Катедре | варедни професор за ужу уметничку област Чембало

МИЛАН ПОПОВИЋ је завршио основне студије клавира и чембала на Факултету музичке уметности у Београду, као и докторске студије чембала, одбранивши докторски уметнички пројекат под менторством проф. Зорице Ћетковић у оквиру кога је истраживао интерпретативне везе француске музике за чембало 18. и 20. века.
Током школовања се константно усавршавао на курсевима клавира и чембала у земљи и иностранству. Две године је био стипендиста Аустријске барокне академије из Гмундена, захваљујући чему је учествовао у школама чембала, генералбаса и камерне музике. Међу професорима код којих се усавршавао су Марија Луиза Балдазари (Италија), Зигберт Рампе (Немачка), Ерих Тракслер (Аустрија), Ан Мари Дргосиц (Аустрија), Ежен Микеланђели (Аустрија), Егон Михајловић (Немачка), Бландин Рану (Француска), Жори Виникур (САД) и др.
Добитник је награда лауреата, првих и других награда на бројним пијанистичким такмичењима домаћег и међународног карактера, док је као чембалиста учествовао на такмичењу у оквиру фестивала старе музике Мафестивал 2010 (Бриж, Белгија).
Активан је као солиста и камерни извођач. Редовно учествује и гостује на музичким фестивалима у земљи и иностранству (Ars Vivendi Clavicembalum – Чембало, жива уметност, Фестивал ране музике – ФЕРАМ, Тrigonale, Aestas Musica) као извођач, сарадник и предавач.
Као солиста је наступао са Уметничким ансамблом Војске Србије Станислав Бинички, са Оркестром Факултета музичке уметности; био је сарадник Симфонијског оркестра РТС-а, сарадник Уметничког ансамбла Станислав Бинички и официјелни континуо сарадник барокног оркестра Aestas у пројекту извођења барокне опере Хенрија Персла Вилинска краљица. Члан је Ансамбла за стару музику Теменос.
Снимци са солистичких наступа у Београду су емитовани на програмима Радио Београда. Снимао је и за Аустријски радио (ORF).
Иницијатор је и уметнички координатор обележавања Европског дана старе музике, који се од 2013. године одржава на Факултету музичке уметности, уз подршку Европске мреже за стару музику (Reseau Europeenne de Musique Ancienne).
Доцент је за уметничку област чембала.