др ум. Марија Шпенглер Марковић

редовни професор за ужу уметничку област Виолина

Марија Шпенглер-Марковић је основне и магистарске студије завршила на ФМУ у Београду, у класи проф.Дејана Михаиловића, као студент генерације.
Усавршавала се као стипендиста Гилдхол Школе за Музику и Драму, у Лондону, код проф. Дејвида Такеноа где стиче мастер диплому са највишим похвалама, као и диплому концертног солисте.
Добитник је прве награде на Међународном такмичењу Микеланђело Абадо у Италији (1995) и награде на Такмичењу Музичке Омладине у Београду (1996).
Као солиста наступала је са Београдском Филхармонијом, СО РТС, СО Мителевропа (Италија), СО ФМУ, СО Ф.Лист Академије (Мађарска), БГО Душан Сковран, Гудачима Св. Ђорђа.

Извела је бројне премијере у земљи и иностранству. Међу њима је и Концерт за 3 виолине и оркестар З.Ерића, који је извела низ пута у земљи, а потом и на турнеји у Шведској са Београдском Филхармонијом (Д.Вилсон), заједно са С.Ким и А.Фуџитом (виолине). Истиче се и премијера Концерта за виолину и оркестар бр.1 , Ф. Гласа, који је први пут изведен у Београду (СО РТС, Д.Порселајн, Сава Центар).

Редовно наступа на камерним и оркестарским концертима са Енглеским камерним оркестром, као и Аурора оркестром из Лондона. Сарађивала је са ансамблима за модерну музику- МузикФабрик (Келн) и Ансамбл Модерн (Франкфурт). Као гост концертмајстор наступала је са Београдском Филхармонијом, Аустралијским Камерним, Енглеским Камерним и Холандским Камерним Оркестрима, Синфонијетом Амстердам, СО РТВ Словеније. Била је концертмајстор и солиста Гудача св.Ђорђа, члан је БандАрт оркестра из Мадрида.

Наступала је у великим дворанама широм Европе, у Јужној Америци, Јапану, Аустралији и Н.Зеланду. На фестивалима у Дармштату, Луцерну, Бечу, Бриселу, ПРОМС у Лондону, БЕМУС, НОМУС, Охридско Лето; са уметницима попут П.Булеза. К.Дејвиса, А.Хјуит, Г.Николића, Е.Волфиш, П.Кусисто, М.Венгеров, Л.Павароти.
Држала курсеве виолине у Енглеској, Шпанији и Србији.
На ФМУ у Београду је ангажована од 2004. као професор виолине. Докторирала је 2015 (проф. М.Јокановић).
Остварила је низ трајних снимака за РТС и ББС.