др ум. Александар Хаџи-Ђорђевић

доцент за ужу уметничку област Гитара

Др. ум. Александар Хаџи-Ђорђевић рођен је у Београду. Средњу школу, одсек за гитару, завршио је у класи проф. Наде Кондић. Са 16 година наступио је у Загребу на Ревији младих телената Југославије изводећи Концерт Аранхуез са Загребачким симфоничарима и диригентом Урошем Лајовицем. Студије гитаре дипломирао је са највишом оценом на Академији за музику у Прагу 1987. у класи професора Шћепана Рака и Мартина Мисливечека. На међународном такмичењу гитаре Кутна Хора у Чехословачкој освојио је прву награду 1984.
Био је професор у Музичким школама «Ј. Славенски», «В. Лисински» и «Д. Јенко» у Београду, а такође је предавао гитару и камерну музику на Академији лепих уметности у Београду и на Европском Конзерваторијуму за музику у Пафосу на Кипру.
Његови ученици освајали су највише награде на такмичењима гитаре у земљи и иностранству, а неки од њих су данас истакнути концертни гитаристи и професори у Европи и САД.
Као члан жирија и предавач учествовао је на бројним фестивалима, такмичењима и семинарима гитаре и камерне музике у Србији и у иностранству. За своју педагошку делатност у образовању младих талената добио је награду Скупштине града Београда 2004, годишњу награду Заједнице музичких и балетских школа Србије 2005, као и признање нишког фестивала гитаре за допринос развоју класичне гитаре у Србији 2009.
Александар Хаџи-Ђорђевић је изградио запажену каријеру као солиста наступајући у Србији, Чешкој, Хрватској, Кипру, Босни и Херцеговини, Црној Гори и Словенији, али и као камерни музичар у дуу са колегом проф. Срђаном Тошићем. Разноврсност тонске палете, дубоки доживљај и разумевање музике широког стилског распона од ренесансе, преко барока и класике, до романтизма, шпанске музике и музике двадесетог века, дају његовој интерпретацији посебан квалитет. Критика је истакла његов «богат тон, музикалност и интерпретативну интуицију каква се не среће пречесто» (Политика, фебруар 2005) Докторски уметнички пројекат под менторством проф. Вере Огризовић одбранио је на ФМУ јуна 2015.