28 окт
Факултет драмске уметности, Биоскопска сала, Булевар уметности 20 | четвртак, 28. октобар 2021. | 19:00 ч

Дани превенције насиља и узнемиравања: трибина „(Не)Знање је моћ“

Трибина у организацији Студентских парламената ФМУ и ФДУ,  о темама значајним за студенте/киње и наставнике/це укључене у процес уметничког образовања у оквиру Дана превенције насиља и узнемиравања. Циљ ове заједничке иницијативе је информисање успостављања поверења и оснаживање личних и институционалних ресурса за превенцију насиља и узнемиравања у образовним праксама.

(Не)Знање је моћ: Подршка и заштита од злостављања у образовним праксама

Знање је, за великог француског филозофа Мишела Фукоа, услов прогресивног кретања ка цивилизацијском нивоу. И упркос томе што Фуко наводи, да ширећи своје знање човек потврђује своје литерарне и политичке подухвате, тако да бежи из незнања, предрасуда и потчињености, данас смо сведоци тога да је незнање моћ у рукама оних који знају да га искористе, пласирају и њиме потчине оне који се плаше и одбијају да сазнају.
Већ последњих неколико месеци освешћују се битна питања од којих је кључно оно које се тиче превенције и спречавања било каквог облика насиља на нашим факултетима. Систематска решења нас чекају, а на њима се свакодневно ради уз жељу да се студенткињама и студентима омогуће слобода, заштита и сигурност, као и да се уклони свака врста страха, која их у образовном процесу спутава. Своје искуство и знање о овим темама на првој од, надамо се, многих будућих трибина, потрудиће се да пренесу:

Тања Николић, Колектив младих жена FEMIX, истраживачица-сарадница ФДУ
др Сања Ћопић, истраживачица у Виктимолошком друштву Србије
Огњен Обрадовић, докторанд Теорије драмских уметности, медија и културе, асистент на Катедри за теорију и историју ФДУ

Модераторка: Јована Јанков, активисткиња и апсолвенткиња Менаџмента и продукције позоришта, радија и културе на ФДУ

Трибина ће се организовати уз поштовање свих епидемиолошких мера, а може се пратити и онлајн, путем линка: